Skip to content

1009 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Feb 4, 2026

Property Information

Block301
Lot15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SAL1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$452,800
58%
Improvement Value:$328,200
42%
Total Assessment$781,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,531+16.5%
2024$9,897+24.5%
2023$7,951+6.8%
2022$7,445+7.7%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,444DeedBook 9783, Page 3756Recorded3/10/2026

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4937, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1900