Skip to content

1033 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 13, 2022

Property Information

Block301
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class17
Description2SAL1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,296
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$452,800
68%
Improvement Value:$216,900
32%
Total Assessment$669,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,732+20.7%
2024$8,065+23.1%
2023$6,552+6.7%
2022$6,141+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 8151, Page 1224

Property Built

Built

Year Built: 1920