Skip to content

1005 Memorial DriveAsbury Park, NJ 07712

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 20, 2018

Property Information

Block303
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class---
Description1S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$951,900
29%
Improvement Value:$2,348,100
71%
Total Assessment$3,300,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,237+5.3%
2024$45,793+11.3%
2023$41,151+5.6%
2022$38,981-22.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$3,450,000
DeedBook 8390, Page 8700

Property Built

Built

Year Built: 1986