Skip to content

1001 Second Ave, Unit 207Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$421,000
Last Sale Date
Feb 22, 2021

Property Information

Block304
Lot3.19
QualifierC0207
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$166,400
30%
Improvement Value:$388,400
70%
Total Assessment$554,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,978+10.5%
2024$7,220+29.2%
2023$5,590+2.3%
2022$5,462+18.2%
Property History

Property Sale

Sale
$421,000

From:

To:

Sq Ft584DeedBook 9492, Page 7117Recorded3/20/2021

Property Sale

Sale
$254,900

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 9180, Page 4139Recorded8/12/2016

Property Built

Built

Year Built: 2010