Skip to content

1001 Second Ave, Unit 108Asbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$312,500
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block304
Lot3.08
QualifierC0108
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page3

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage584
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,000
30%
Improvement Value:$373,400
70%
Total Assessment$533,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,671+10.5%
2024$6,942+29.1%
2023$5,375+2.3%
2022$5,253+13.7%
Property History

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft584DeedBook 9375, Page 4348Recorded10/23/2019

Property Sale

Sale
$255,100

From:

To:

Sq Ft1,334DeedBook 9247, Page 5897Recorded9/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 2010