Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
522 Cookman Ave, Unit 1bAsbury Park, NJ 07712
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 22, 2006
Property Information
Block3105
Lot7.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$123,600
30%
Improvement Value:$288,300
70%
Total Assessment$411,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $6,205 | +12.6% |
| 2024 | $5,513 | +23.8% |
| 2023 | $4,454 | +2.3% |
| 2022 | $4,353 | +0.2% |
Property History
No events match the selected filters.