Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 103Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jan 7, 2019

Property Information

Block3208
Lot3.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,200
30%
Improvement Value:$408,700
70%
Total Assessment$583,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,798+9.5%
2024$8,036+3.7%
2023$7,751+5.3%
2022$7,360+9.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9331, Page 422Recorded1/15/2019

Property Sale

Sale
$359,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9205, Page 5552Recorded1/3/2017

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9088, Page 2903Recorded11/10/2014

Property Sale

Sale
$240,500

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 9040, Page 5297NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded10/10/2013

Property Sale

SaleMulti
$315,000
DeedBook 8736, Page 6218

Property Built

Built

Year Built: 2007