Skip to content

510 Monroe Ave, Unit 405Asbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Dec 14, 2021

Property Information

Block3208
Lot3.19
QualifierC0405
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page32

Building Details

Building Class2
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,308
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$212,500
30%
Improvement Value:$495,900
70%
Total Assessment$708,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,674+7.4%
2024$9,935+9.8%
2023$9,049+5.3%
2022$8,590+9.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft1,308DeedBook 9565, Page 7144NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/16/2021

Property Built

Built

Year Built: 2007