Skip to content

509 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1921

Last Sale Price
$580,000
Last Sale Date
Nov 30, 2017

Property Information

Block3301
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,984
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$565,700
53%
Improvement Value:$501,400
47%
Total Assessment$1,067,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,257+18.6%
2024$12,869+22.3%
2023$10,523+6.9%
2022$9,842+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$580,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 9264, Page 3782Recorded12/21/2017

Property Sale

Sale
$469,000

From:

To:

Sq Ft1,984DeedBook 9123, Page 3094Recorded7/21/2015

Property Built

Built

Year Built: 1921