Skip to content

512 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Apr 27, 2006

Property Information

Block3301
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,953
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,400
54%
Improvement Value:$593,800
46%
Total Assessment$1,294,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,231+25.5%
2024$15,321+21.2%
2023$12,640+8.5%
2022$11,653+7.1%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 8560, Page 6302

Property Built

Built

Year Built: 1920