Skip to content

909 Heck StreetAsbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$74,255
Last Sale Date
Aug 3, 2000

Property Information

Block3302
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$606,400
75%
Improvement Value:$206,900
25%
Total Assessment$813,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,574+19.6%
2024$9,676+25.3%
2023$7,723+6.9%
2022$7,228+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$74,255
DeedBook 5961, Page 771

Property Built

Built

Year Built: 1925