Skip to content

410 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1900

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block3302
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class45
Description2SB
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage3,011
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$804,400
57%
Improvement Value:$615,000
43%
Total Assessment$1,419,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,180+23.3%
2024$16,368+19.9%
2023$13,648+9.2%
2022$12,498+6.6%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1900