Skip to content

516 First AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Date
May 2, 2025

Property Information

Block3304
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,734
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$625,000
67%
Improvement Value:$306,300
33%
Total Assessment$931,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,733-2.7%
2024$15,138+23.0%
2023$12,310-1.0%
2022$12,428+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1920