Skip to content

604 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Jan 23, 2017

Property Information

Block2705
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page27

Building Details

Building Class---
Description2S 2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,839
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,400
71%
Improvement Value:$289,800
29%
Total Assessment$990,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,241-1.5%
2024$15,471+8.8%
2023$14,214-1.0%
2022$14,351+7.8%
Property History

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft3,839DeedBook 9215, Page 4907Recorded3/3/2017

Property Sale

Sale
$387,500
DeedBook 8546, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1920