Skip to content

511 Asbury AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$751,170
Last Sale Date
Feb 28, 2014

Property Information

Block3304
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page33

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,749
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$711,800
38%
Improvement Value:$1,176,200
62%
Total Assessment$1,888,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,924+8.5%
2024$25,725+16.6%
2023$22,071+6.9%
2022$20,642+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$751,170

From:

To:

Sq Ft4,749DeedBook 9057, Page 3599Recorded3/4/2014

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 8058, Page 7001

Property Built

Built

Year Built: 1920