Skip to content

402 Fourth Ave, Unit 206Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block3402
Lot7.10
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage623
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
30%
Improvement Value:$289,800
70%
Total Assessment$414,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,955+12.6%
2024$5,290+18.4%
2023$4,468+2.3%
2022$4,366+28.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft623DeedBook 9349, Page 4140Recorded5/22/2019

Property Sale

SaleMulti
$72,352
DeedBook 8980, Page 5926

Property Built

Built

Year Built: 1975