Skip to content

402 Fourth Ave, Unit 305Asbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 24, 2019

Property Information

Block3402
Lot7.21
QualifierC0305
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage623
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,400
30%
Improvement Value:$299,600
70%
Total Assessment$428,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,156+12.6%
2024$5,468+18.4%
2023$4,618+2.3%
2022$4,514+29.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft623DeedBook 9362, Page 1594Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$72,352

From:

To:

DeedBook 8980, Page 6010NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 1975