Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 107Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$65,000
Last Sale Date
Mar 4, 2014

Property Information

Block3403
Lot2.04
QualifierC0107
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage280
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,500
30%
Improvement Value:$122,400
70%
Total Assessment$174,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,610+10.5%
2024$2,362+20.6%
2023$1,959+3.3%
2022$1,896+14.0%
Property History

Property Sale

Sale
$65,000

From:

To:

Sq Ft280DeedBook 9061, Page 1964Recorded4/7/2014

Property Built

Built

Year Built: 1965