Skip to content

304 Fourth Ave, Unit 204Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 15, 2017

Property Information

Block3403
Lot2.23
QualifierC0204
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage618
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$103,400
30%
Improvement Value:$241,300
70%
Total Assessment$344,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,145+10.5%
2024$4,655+20.5%
2023$3,862+3.3%
2022$3,737+14.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$91,000

From:

To:

DeedBook 9096, Page 7087NU CodeLieu of foreclosure (18)Recorded1/15/2015

Property Sale

SaleMulti
$159,500
DeedBook 8683, Page 7814

Property Built

Built

Year Built: 1965