Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 3Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 9, 2023

Property Information

Block3603
Lot9.05
QualifierC0105
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage627
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
30%
Improvement Value:$225,100
70%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,844+8.5%
2024$4,465+26.0%
2023$3,542+15.3%
2022$3,071+9.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft627DeedBook 8936, Page 4967NU CodeFamily (1)Recorded3/7/2012

Property Built

Built

Year Built: 1965