Skip to content

510 Third AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Apr 29, 2002

Property Information

Block3404
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class---
Description2S 2S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,022
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,400
75%
Improvement Value:$233,600
25%
Total Assessment$934,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,368+5.6%
2024$13,606+16.6%
2023$11,665-1.0%
2022$11,778+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 8119, Page 9554

Property Built

Built

Year Built: 1920