Skip to content

407 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2017

Property Information

Block3405
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,582
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$804,400
68%
Improvement Value:$387,200
32%
Total Assessment$1,191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,310+29.9%
2024$13,328+24.0%
2023$10,746+9.1%
2022$9,848+7.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910