Skip to content

411 Second AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1920
Apartment

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 4, 2013

Property Information

Block3405
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page34

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage2,357
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$804,400
83%
Improvement Value:$165,600
17%
Total Assessment$970,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,842+3.4%
2024$14,353+22.1%
2023$11,750+3.6%
2022$11,342-3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8135, Page 1984

Property Built

Built

Year Built: 1920