Skip to content

1211 Grand Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 26, 2007

Property Information

Block3503
Lot6.08
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class0
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,032
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,400
30%
Improvement Value:$446,500
70%
Total Assessment$637,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,612+10.5%
2024$8,696+18.4%
2023$7,345+6.3%
2022$6,908+22.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2006