Skip to content

316 Sixth Avenue Unit 3dAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2016

Property Information

Block3606
Lot1.17
QualifierC0304
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$160,800
30%
Improvement Value:$375,200
70%
Total Assessment$536,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,709+12.6%
2024$6,849+36.1%
2023$5,032+5.3%
2022$4,777+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$212,000
DeedBook 8739, Page 1658

Property Built

Built

Year Built: 1987