Skip to content

307 Fourth Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Oct 20, 2020

Property Information

Block3505
Lot8.10
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage318
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
30%
Improvement Value:$190,100
70%
Total Assessment$271,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,015+10.5%
2024$3,633+18.2%
2023$3,075+2.3%
2022$3,005+4.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$219,000

From:

To:

Sq Ft318DeedBook 9457, Page 3107Recorded11/13/2020

Property Built

Built

Year Built: 1965