Skip to content

305 Fourth Ave, Unit 201Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 15, 2025

Property Information

Block3505
Lot8.28
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage536
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,700
30%
Improvement Value:$291,100
70%
Total Assessment$415,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,148+10.5%
2024$5,564+18.2%
2023$4,708+2.3%
2022$4,601+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$309,000

From:

To:

Sq Ft536DeedBook 9312, Page 8319Recorded9/20/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965