Skip to content

510 Deal Lake Dr Unit 2fAsbury Park, NJ 07712

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 3, 2024

Property Information

Block3703
Lot5.07
QualifierC0206
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage567
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,100
30%
Improvement Value:$266,400
70%
Total Assessment$380,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,472+12.5%
2024$4,862+44.5%
2023$3,365+5.4%
2022$3,194+0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 9564, Page 4288NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded12/13/2021

Property Sale

Sale
$161,500

From:

To:

Sq Ft567DeedBook 9341, Page 4316NU CodeBankruptcy (13)Recorded3/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1955