Skip to content

311 Fourth Ave, Unit 301Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 23, 2022

Property Information

Block3505
Lot8.36
QualifierC0301
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage442
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,200
30%
Improvement Value:$266,500
70%
Total Assessment$380,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,629+10.5%
2024$5,094+23.3%
2023$4,132+2.3%
2022$4,038+1.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft442DeedBook 9618, Page 3642Recorded10/4/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965