Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 18Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Oct 17, 2023

Property Information

Block3603
Lot9.22
QualifierC0307
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage433
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,300
30%
Improvement Value:$201,400
70%
Total Assessment$287,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,335+8.5%
2024$3,996+26.0%
2023$3,171+15.4%
2022$2,748+9.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft433DeedBook 9664, Page 7421Recorded10/24/2023

Property Sale

Sale
$82,000

From:

To:

Sq Ft433DeedBook 9028, Page 4128NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/31/2013

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 8518, Page 2352

Property Built

Built

Year Built: 1965