Skip to content

508 Seventh Avenu Unit 2aAsbury Park, NJ 07712

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2022

Property Information

Block3601
Lot4.03
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage667
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,100
30%
Improvement Value:$231,100
70%
Total Assessment$330,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,749+22.8%
2024$3,867+23.8%
2023$3,124+4.3%
2022$2,994-12.3%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 8336, Page 5195

Property Built

Built

Year Built: 1930