Skip to content

500 Deal Lake Dr Unit 1aAsbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 7, 2005

Property Information

Block3703
Lot3.02
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page37

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage667
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,900
30%
Improvement Value:$212,000
70%
Total Assessment$302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,479+10.5%
2024$4,052+16.3%
2023$3,485+5.3%
2022$3,309+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920