Skip to content

1507 Grand AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1931

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block3601
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,664
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,300
63%
Improvement Value:$269,000
37%
Total Assessment$731,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,609-5.5%
2024$11,229+22.5%
2023$9,169+6.9%
2022$8,576+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1931