Skip to content

1507 Park AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1976

Last Sale Price
$710,000
Last Sale Date
Dec 13, 2019

Property Information

Block3602
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class37
Description3S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$448,400
48%
Improvement Value:$488,700
52%
Total Assessment$937,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,836+0.6%
2024$12,765+23.2%
2023$10,360+27.3%
2022$8,140+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$710,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 9389, Page 1575NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/6/2020

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 9350, Page 3826NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 9133, Page 571Recorded9/28/2015

Property Sale

Sale
$495,000
DeedBook 8406, Page 1050

Property Built

Built

Year Built: 1976