Skip to content

1501 Park AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 1969
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2012

Property Information

Block3602
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,912
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$717,700
55%
Improvement Value:$582,100
45%
Total Assessment$1,299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5716, Page 832

Property Built

Built

Year Built: 1969