Skip to content

407 Sixth Avenue, Unit 5Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Aug 25, 2016

Property Information

Block3602
Lot14.05
QualifierC0005
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage641
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,700
30%
Improvement Value:$293,400
70%
Total Assessment$419,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,197+40.9%
2024$4,398+23.8%
2023$3,553+10.3%
2022$3,221+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft641DeedBook 9186, Page 339Recorded9/12/2016

Property Sale

SaleMulti
$189,900
DeedBook 8429, Page 2233

Property Built

Built

Year Built: 1920