Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 4Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
Oct 24, 2008

Property Information

Block3603
Lot9.04
QualifierC0104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage627
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,400
30%
Improvement Value:$225,100
70%
Total Assessment$321,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,844+8.5%
2024$4,465+26.0%
2023$3,542+15.3%
2022$3,071+9.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 8756, Page 5728

Property Built

Built

Year Built: 1965