Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 102Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block3603
Lot10.02
QualifierC0102
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage717
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
30%
Improvement Value:$324,500
70%
Total Assessment$463,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,983+10.5%
2024$6,319+20.2%
2023$5,258+10.3%
2022$4,766-2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft717DeedBook 9341, Page 3422NU CodeUndivided interest (8)Recorded3/28/2019

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft717DeedBook 9249, Page 1390Recorded9/19/2017

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 8742, Page 9253

Property Built

Built

Year Built: 1962