Skip to content

321 Sunset Avenue Unit 1aAsbury Park, NJ 07712

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 7, 2025

Property Information

Block3606
Lot10.05
QualifierC0201
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage828
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
30%
Improvement Value:$312,600
70%
Total Assessment$446,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,728+9.5%
2024$6,145+36.1%
2023$4,514+15.4%
2022$3,912+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft828DeedBook 9567, Page 2309Recorded12/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1960