Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 106Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 26, 2021

Property Information

Block3603
Lot10.06
QualifierC0106
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
30%
Improvement Value:$212,700
70%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,578+10.5%
2024$4,143-4.1%
2023$4,320+6.3%
2022$4,064-1.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft670DeedBook 9532, Page 2485Recorded8/2/2021

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft670DeedBook 9172, Page 6480NU CodePost-foreclosure resale (31)Recorded6/27/2016

Property Sale

SaleMulti
$164,999
DeedBook 8689, Page 2222

Property Built

Built

Year Built: 1962