Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 107Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$238,500
Last Sale Date
Feb 25, 2021

Property Information

Block3603
Lot10.07
QualifierC0107
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
30%
Improvement Value:$212,700
70%
Total Assessment$303,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,578+10.5%
2024$4,143-4.1%
2023$4,320+6.3%
2022$4,064-1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$238,500

From:

To:

Sq Ft670DeedBook 9491, Page 8929Recorded3/18/2021

Property Sale

SaleMulti
$173,999
DeedBook 8690, Page 5246

Property Built

Built

Year Built: 1962