Skip to content

301 Sixth Ave, Unit 308Asbury Park, NJ 07712

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 21, 2014

Property Information

Block3603
Lot10.22
QualifierC0308
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage670
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,000
30%
Improvement Value:$275,200
70%
Total Assessment$393,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,925+10.5%
2024$5,360+15.1%
2023$4,656+6.3%
2022$4,380-1.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 8907, Page 6250

Property Built

Built

Year Built: 1962