Skip to content

306 Deal Lake Dr, Unit 44Asbury Park, NJ 07712

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 9, 2025

Property Information

Block3705
Lot7.405
QualifierC0044
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class11
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage665
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$122,200
30%
Improvement Value:$285,000
70%
Total Assessment$407,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,964+12.5%
2024$5,300+34.5%
2023$3,939+5.3%
2022$3,739+0.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9691, Page 6530Recorded6/12/2024

Property Sale

Sale
$188,500

From:

To:

Sq Ft665DeedBook 9187, Page 2184Recorded9/16/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960