Skip to content

317 Sixth Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 3, 2021

Property Information

Block3603
Lot16.01
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,075
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$191,500
30%
Improvement Value:$446,700
70%
Total Assessment$638,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,899+7.5%
2024$9,213+11.0%
2023$8,303+4.3%
2022$7,958+9.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,075DeedBook 9147, Page 5784Recorded1/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1920