Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 103Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Aug 30, 2023

Property Information

Block3603
Lot18.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage448
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,100
30%
Improvement Value:$203,300
70%
Total Assessment$290,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,474+22.8%
2024$2,829+30.9%
2023$2,161+15.3%
2022$1,874-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft448DeedBook 9659, Page 733Recorded9/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 8232, Page 6445

Property Built

Built

Year Built: 1925