Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 104Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Mar 10, 2017

Property Information

Block3603
Lot18.04
QualifierC0104
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage396
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$62,900
30%
Improvement Value:$146,900
70%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,887+22.8%
2024$2,351+20.4%
2023$1,953+15.3%
2022$1,693-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

DeedBook 9220, Page 8060NU CodeSheriff sale (12)Recorded4/5/2017

Property Sale

Sale
$48,000

From:

To:

Sq Ft396DeedBook 9188, Page 514NU CodeSheriff sale (12)Recorded9/22/2016

Property Sale

SaleMulti
$127,000
DeedBook 8584, Page 6194

Property Built

Built

Year Built: 1925