Skip to content

309 Fourth Ave, Unit 101Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$54,203
Last Sale Date
Nov 20, 2023

Property Information

Block3505
Lot8.05
QualifierC0101
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage370
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
30%
Improvement Value:$204,200
70%
Total Assessment$291,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,313+10.5%
2024$3,902+18.1%
2023$3,304+0.3%
2022$3,293+5.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$54,203

From:

To:

Sq Ft370DeedBook 9668, Page 9170NU CodeUndivided interest (8)Recorded11/27/2023

Property Sale

Sale
$226,000

From:

To:

Sq Ft370DeedBook 9510, Page 4626Recorded5/12/2021

Property Built

Built

Year Built: 1965