Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 202Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block3603
Lot18.07
QualifierC0202
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage400
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,400
30%
Improvement Value:$148,000
70%
Total Assessment$211,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,909+22.8%
2024$2,368+20.4%
2023$1,967+15.3%
2022$1,706-2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft400DeedBook 9720, Page 5563Recorded1/8/2025

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook 8306, Page 3290

Property Built

Built

Year Built: 1925