Skip to content

321 Sixth Avenue Unit 307Asbury Park, NJ 07712

Built 1925

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 8, 2024

Property Information

Block3603
Lot18.18
QualifierC0307
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage380
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,600
30%
Improvement Value:$185,700
70%
Total Assessment$265,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,173+22.8%
2024$2,585+30.9%
2023$1,975+15.4%
2022$1,712-2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft380DeedBook 9685, Page 738Recorded4/19/2024

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft380DeedBook 9220, Page 7669Recorded4/4/2017

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 8572, Page 7882

Property Built

Built

Year Built: 1925