Skip to content

300 Seventh Ave, Unit 5Asbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 30, 2018

Property Information

Block3603
Lot9.03
QualifierC0103
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
DescriptionCONDOMINIUM
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,100
30%
Improvement Value:$238,300
70%
Total Assessment$340,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,129+8.5%
2024$4,729+26.0%
2023$3,753+15.4%
2022$3,252+9.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft664DeedBook 9322, Page 8652

Property Built

Built

Year Built: 1965